BEST OF MMA 2014 – 3.díl – UDÁLOST, GYM, TRENÉR, OBJEV, SKOKAN A K.O. ROKU

Podruhé Vám nabízím hodnocení za celý rok. Věřím, že bude důvodem k radosti či zamyšlení, ale především k diskuzím a třeba I motivaci pro ostatní.

Hodnocení jednotlivých kategorií je čím dál těžší, neb je čím dál více turnajů a ne vše je dobře zaznamenáno včetně výsledků, které často nejsou na sherdogu pořadatelem uváděny. Nicméně snažím se být naprosto objektivní a ve všech kategoriích porovnávat aspekty, které jsou měřitelné, či nějakým způsobem prokazatelné.

Moje hodnocení vychází z toho co jsem v bojových sportech loni zažil:
– kolem 150 shlédnutých turnajů
– cca 200 odkomentovaných hodin bojových sportů
– 50 pořadů pro NOVA SPORT
– 650 viděných zápasů v čechách a na slovensku
– 400 přidaných videí na youtube
– 26 odmoderovaných turnajů
– přes 300 článků o bojových sportech

UDÁLOST ROKU

PAY PER VIEW – FIGHTING ZONE – pro mnohé možná překvapení, ale turnaj, který se jako první odhodlal jít do rizika nižšího vstupného v přímé návštěvnosti a vsadit více na to, že lidé jsou již i u nás připraveni na nákup po internetu a sledování turnaje v HD kvalitě za 99,-kč.

Je to zlomový moment a pro nás sport dle mého názoru nesmírně důležitý nástroj pro promotéry jak se dostat k nějakým penězům navíc a kde postupně ti nejlepší budou těžit největší zdroj svých příjmů, které jak všichni víme jsou často spíše mínusové a kladná nula se považuje za úspěch.
PPV je budoucnost u nás a současnost ve světě. Chce to maximálně kvalitní domácí startovku, která přitáhne lidi a případně velmi slušnou mezinárodní, aby jste zaujali venku, kde je trh lépe připraven. Chce to kvalitní zpracování od lidí, kteří to umí dělat a nikoliv amatérů, kteří ten sport vidí poprvé, neb byť budou tvrdit, že jsou sebelepší a věci znalí, tak to tak není a turnaj zabijí svými chybami! Zde se nevyplatí ušetřit, neb jak jsme již viděli mnohokrát se vše vlastně prodraží a v lidech zůstane zpackaný přenos a zážitek, který nebudou chtít opakovat.

Chce to přípravu po technické, vizuální a programové stránce, ale to vše se dá zvládnout! Těším se na další takové turnaje a přeji organizátorům hodně odvahy a správné volby při realizaci!

GYM ROKU

PENTA GYM PRAHA – po krátkém přemýšlení a procházení bilance nebylo co řešit! Kam se podíváš uvidíš někoho úspěšného, kdo patří do Penty, nebo z ní vzešel, či se k ní hlásí. Penta měla suverénně nejvíc úspěchů na novém poli amatérů a z toho pramení i úspěchy na poli profesionálů.
Je to první domácí gym, který vychoval bojovníka pro přímý vstup do UFC. Sklízí úspěchy jak doma (šampión GCF – Macek) a spousta dalších vítězství, tak její borci dokáží vyhrávat se zahraničními bojovníky.

Navíc v Pentě vládne skvělá parta a celý tým se vyznačuje velkou soudržností a kvalitou, která momentálně nemá u nás obdoby.

Bez konkrétního umístění bych určitě vyzdvihl i loňského vítěze OFA GYM z Bratislavy, kde se letos prokousali Štrbák a Kuznik k titulům GCF a další k úspěchům v jednotlivých zápasech + zmiňovaný Boraros k titulu v Maďarsku. A byť je Buchinger členem německého týmu, tak pořád vidím zásluhy i v OFA.

Dále pak GOOD LUCK GYM, který se čím dál více hlásí k vedení Patrika Kincla jako hlavního trenéra a společně s Janem Voborníkem a dalšími tvoří tento gym letos jedno z nejsilnějších uskupení domácí scény. Jednak Kincl sám zůstává již poměrně dlouho neporažen a všichni se těšíme na jeho duel s Lainzem.

Ale především pod jeho vedením znovu vzkvétá „Jukebox“ pokorný, který předvádí naprosto jiné výkony a úspěchy přicházejí i u dalších borců, kteří se obrátili na GLG pro „pomoc“ s kariérou. Dobrá práce!

No a v neposlední řadě do této skupiny musíme zařadit JET SAAM GYM BRNO – kde vyrostl a stále se zlepšuje Procházka, Gottvald přivezl bronzovou medaili z MS amatérů a růžky vystrkují i další bojovníci. Jet Saam pracuje kvalitně a ve vícero městech, takže i do Brna míří pochvala a uznání.

Což platí i pro spoustu dalších gymů v od Košic, přes Ostravu až do Karlových Varů, ale tohle je Best of ☺.

Samozřejmě různých dílčích úspěchů, či hezkých vítězství dosáhli i další, ale vítěz může být jen jeden a za dalšími jmenovanými vidím přeci jen určitý výkonnostní odstup ať už se to týká počtu bojovníků, či týmových úspěchů, zázemí, či vystupování.

TRENÉR ROKU

DAN BÁRTÁK – a jeho kolektiv dělá dlouhodobě skvělou práci, ale letos bylo naprosto zřejmé, že na koho se Bárták podívá, tak ten roste téměř do nebe. Barták je dlouhé roky nejen součástí scény, ale jejím velkým kormidlem a v poslední době jeho borci skutečně excelují. Příkladů jsme již dodali dost a pakliže dokáží s „MAMUTEM“ vytřískat ještě o něco více z borců jako Lebduška, Futera, Skalník, Macek atd, tak se máme i letos na co těšit.

NOVÁČEK ROKU ČI OBJEV ROKU

JAN GOTTVALD – je jednoznačně obojím co tato kategorie hledá a vyjadřuje. Gottvald má na sherdogu zatím 2-0 z letošního roku a především vítězství nad Olejníkem, bylo velmi luxusně provedené. Nad vším září jeho medaile z MS MMA u jediné respektované organizace světa WMMAA.

Gottvald možná není tolik vidět v záři svého kolegy Procházky, ale i to mu možná může hodně zatím vyhovovat. Je to talent, který má ještě spoustu práce před sebou nicméně letos ukázal jak velké jeho výsledky mohou být!

SKOKAN ROKU

MIROSLAV VACEK – opět možná pro někoho překvapení, ale tenhle kluk udělal letos pro mnohé zatím neviditelný, ale přesto zázrak. Nejprve tři zápasy vlastně jasně prohrál a i já lámal příslovečnou hůl.

Jenže ještě před poslední prohrou přišel přestup do GLG a začli se dít věci. Vacek se zlepšoval každým zápasem a na konci roku již předváděl dominanci a přehledk, který může děsit celou jeho váhu. Těším se na jeho příští rok a klobouk dolů jak před Mírou, tak před Kinclem s Voborníkem, kteří jej dokázali totálně nakopnout!

K.O. ROKU

FILIP MACEK – za zápas prosti Kubáňovi na GCF 27. Jeho naskočené koleno nemělo letos žádného vážného soupeře. Navíc Macek i proti Svobodovi v titulovém zápase předvedl nevídaný loket z otočky, který by skončil ještě hezčím KO nebýt toho, že přišel v poslední vteřině.

Podobně krásné a skočené předvedl doma Procházka proti Pencovi, když pak ještě „dobíjel“ a i jeho otočení zápasu s posledním domácím soupeřem hodnotím jako jeden z nejpodařenějších a nejhezčích zápasů i KO sezóny.

Padlo samozřejmě i spoustu dalších krásných, ale… No však už jsem to napsal.

Gratuluji všem „oceněným“, ale i desítkám o kterých jsem se nezmínil a přesto utvářejí domácí scénu a vytvářejí podmínky pro stále nové a nové bojovníky, trenéry, gymy a fanoušky, kteří neustále rozšiřují naše řady a doufám, že tomu tak bude i nadále!

P.S. Všechny zápasy o kterých se mluvilo můžete vidět na youtube: FIGHT CLUB NEWS

P.S.2. hodnocení jsem sestavoval jako nástroj k pochvale a uznání. Je jasné, že to mnozí vidí jinak a je možné, že jsem něco očividného opoměl. Bylo by fajn o tom všem diskutovat jak na fanouškovské, tak odborné úrovni…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here