BLOG: Je Demetrious Johnson nejlepším bojovníkem všech dob? (GOAT)

Je Demetrious “Mighty Mouse“ Johnson aka “DJ“ nejlepším bojovníkem všech dob?

Velice záludná otázka, ač by se její odpověď někomu mohla zdát jako jasná a nezpochybnitelná.

Jedenáct titulových obhajob totiž mluví samo za sebe. Tohle dřív nedokázal nikdo. Ještě donedávna tento rekord a celkový počet 10 titulových obhajob v řadě držel legendární bojovník Anderson Silva. Fakt, s jakou hravostí a lehkostí ho překonal DJ je až zarážející a celou věc posunul na úplně jiný level.

Proč tedy Johnsona nechtějí mnozí jmenovat jako nejlepšího bojovníka historie a člena slavných GOATs? (greatest of all time – nejlepších bojovníků všech dob)

Na místě smetánky pomyslných GOAT jsou bojovníci Fedor Emelianenko, Georges St-Pierre, Andreson Silva a Jon Jones.  Všichni se v dobách jejich největší slávy, jako šampióni, odráželi jednoho vyzyvatele za druhým.

Každý z nich má ale na svém kontě nějaký škraloup, který jejich korunu znehodnocuje a přesouvá na hlavu Demetriouse (nebo by tomu aspoň tak být mělo). GSP si po těžkém zápase potřeboval vyčistit hlavu a na 4 roky se vypařil z MMA a opustil své fanoušky. Anderson Silva řekl, že je tím vším už unavený a pak ztratil svůj titul, který nikdy nedokázal získat zpět. A Jon Jones? Jeho problémy se zakázanými látkami jsou momentálně jedním z nejdiskutovanějších témat. Dále pak incident, kdy srazil těhotnou ženu a z nehody ujel, mu také zrovna nepřidal. To vše pravděpodobně tíhou titulu šampióna v tak mladém věku a nástrah života populárního sportovce.

Žádné z výše zmíněných excesů a problémů Demetrious Johnson nikdy neměl. Navíc ještě musíme přidat fakt, že je po celou dobu kariéry čistý, a to i v časech přísného testování USADA. Je to zkrátka dokonalý prototyp šampióna. A to jak v rodinném životě mimo klec, tak i v kleci.

Jeho výkony jdou neustále nahoru, a když už si lidi myslí, že nemá čím překvapit, BOOM. Létající armbar ze suplexu a 11 obhajoba v řadě. Právě tato podle mnohých, včetně mě, nejlepší submisse v historii MMA by mu mohla pomoct přesvědčit lidi, že je právě on tím nejlepším.

V čem tedy tkví ten háček?

Je to váhová kategorie. Kategorii muší váhy nikdy neměla jiného šampióna, než Demetriouse Johnsona. Každého soupeře a vyzyvatele totiž přejel tak velkým stylem, že to lidi až vybízí k myšlence o slabé konkurenci a kvalitu postrádající divizi.

To je samozřejmě omyl.

Konkurence je podobná, ne-li stejná jako v ostatních divizích. Než se všichni ti vyzyvatelé s DJ utkali, byli označování těmi, kteří ho můžou ohrozit a třeba mu ten titul vzít. Josep Benavidez, John Dodson, Henry Cejudo nebo Ray Borg, všichni selhali. Dostali školení, o jehož délce rozhodl sám velký “Mighty Mouse“.

O jeho velikosti a statutu nejlepšího bojovníka historii není sporu a nikdo mu to nemůže vzít. Snad to posledním výkonem a submissi dokázal i lidem, kteří o něm pochybovali.

Dalším krokem nespoutaného šampióna bude ještě jedna obhajoba v muší váze, proti vítězi zápasu Cejudo vs. Pettis. Oba jsou považování za největší adepty na přebrání titulu a ukončení bezchybného tažení Demetriouse.

Pokud bude i tato obhajoba úspěšná, může přijít na řadu spekulace o nějakém tom, v poslední době oblíbeném, money zápase. Podle mě však ani tak nemá DJ důvod jít o divizi výš, jedině bych si počkal, až Garbrandt, Dillashaw nebo Cruz přijdou do 125lb.

Na závěr ještě otázka, zdali je v této době někdo poblíž dominance Demetriouse Johnsona?

Ano. Není to však muž, nýbrž žena. Polská šampiónka Joanna Jedrzejczyk válcuje soupeřky podobným stylem a už za měsíc má před sebou šestou obhajobu v řadě a dorovnání rekordu Rondy Rousey.

Nabízí se i jména Max Holloway či Tony Ferguson. Tony má 10 vítězství v řadě a Max dokonce 11. Nebyly to ale titulové zápasy, avšak oba mají velký potenciál na této vlně pokračovat a sbírat cenné obhajoby. Prvně se ale musí vypořádat s jedním chlapem, Conorem McGregore, jež tuto dvojici stále trochu zastiňuje. (platí hlavně pro Fergusona)

To bude na toto téma vše. Jedná se pouze o můj naprosto bezcenný názor ale i tak jsem rád za každého, kdo dočetl až dokonce a třeba jen trochu změnil názor nebo z malé části souhlasí.

Demetrious si to zaslouží.

Napsat komentář