BLOG: Pátý element #9 Kdo je Rose Namajunas?

Drazí fanoušci, vítejte u dalšího počtení čistě o WMMA. Tradičně nás čeká navnadění na nadcházející ženské zápasy. K výsledkům není mnoho co říct, neb jsme minulý víkend nezaznamenali žádný výrazný duel. Připomene si debut Martiny Jindrové v MMA a v hlavním tématu dnešního vydání Pátého elementu si přiblížíme aktuální šampionku slámové váhy UFC Rose Namajunas.

V posledním díle jsme upozornili na přechod Martiny Jindrové do světa MMA, který veřejně oznámila na akci XFN Legends. První zkušenosti z klece a tedy i její debut, zaznamenala však již 6. října 2018 na turnaji XFN 12, kde porazila na body Angelicu Vezzoli (2-2/Itálie). Je to ohromná zpráva pro české fanoušky a zároveň velká výzva pro tuzemské i evropská zápasnice, ne-li světové. Jindrová je specialistkou na postojářské disciplíny a je tedy otázkou, jak rychle se zvládne naučit a především začlenit do svého způsobu boje zemařinu. Každopádně jsme za to rádi a přeje Martině jen a jen úspěch na její další cestě bojovníka, lépe řečeno bojovnice.

KDO JE ROSE NAMAJUNAS?

Na turnaji UFC 237, který se odehraje 10. května v brazilském Riu, čeká na Rose Namajunas (8-3/U.S.A.) druhá titulová obhajoba proti domácí Jessice Andrade (19-6/Brazil).
Aktuální šampiónka slámové váhy UFC se narodila ve Wisconsinu, ve U.S.A. 29. června roku 1992 litevským rodičům. Její otec trpěl schizofrenií, což se sice údajně negativně podepsalo na jejím dospívání, ale naopak v budoucno velmi pozitivně ovlivnilo její přístup k životu a tedy i bojovým uměním. Je to neskutečně trpělivá, učenlivá a tolerantní žena.

Bojové sporty začala trénovat vskutku brzy a sice v 5 letech takewondo. V devíti letech dosáhla na černý pás v kategorii dětí a následně přidala do svého repertoáru karate a jiu-jitsu. V jejím životě se tak jen velmi těžko hledají ženské záliby, nebo jiné koníčky.

Amatérskou MMA kariéru započala v roce 2010. V této době získala skóre 4-0, z toho dvě na TKO a dvě na body. Po třech letech následoval přestup do profesionální ligy pod organizací Invicta. Zde zaznamenala nejen hned dvě vítězství v řadě, ale také získala dva bonusy za výkon večer. Druhý určitě stojí za zmínku, jelikož proti Katihně Lowe vyhrála na techniku flying armbar ve dvanácté vteřině prvního kola! Toto vídáme zřídka na BJJ turnajích, natož v MMA.

Zlom v kariéře nastal během reality show TUF, kde sice ve finále podlehla Carle Esparze třetí kolo na RnC, ale její hvězda začal skutečně stoupat.

Během profesionální kariéry na Rose našly recept, krom Carly, pouze další dvě zápasnice. V době Invicta to byla Tecia Torres a v UFC následně Karolina Kowalkiewicz. Po výhře nad Michelle Waterson následoval ne jeden, ale hned dva životní zápasy, jelikož oba absolvovala proti hvězdné Joanně Jedrzejczyk! Nejprve jí sebrala titul ve třetí minutě prvního kola na TKO na UFC 217 a v následné odvetě na UFC 223 jí přestřílela v pětikolové bitvě na jednomyslné rozhodnutí rozhodčích.

Co bude dál? Udrží Rose pás UFC a ukáže světu, že je výkonnostně teprve na počátku, nebo její hvězda zhasne stejně jako u Joanny? Vše se dozvíme 10.5. na UFC 223.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPASY
V minulém díle jsme se již zmiňovali o turnaji UFC 236, který nám 14.4. nabídne jediný ženský zápas a to pouze na prelimes, v němž se utká Poliana Botelho (7-3/Brazílie) s Lauren Muller (5-1/Kalifornie).
V Manile na ONE FC se 12.4. utkají také pouze dvě ženy a sice Bi Nguyan (4-3/Kalifornie) proti Dwi Ani Retno Wulan (1-0/Indonésie).
Na českoslovensnké scéně proběhne 13.4. na akci Titan Fight Night měření sil mezi Olgou Kanovou (ama.0-1/LCC Trenčín) a Danielou Butkayovou (0-0/OFA gym Bratislava).

Ženskému MMA zdar!