BLOG: Pátý element – Magdalena Šormová, naděje českého MMA

Pátý element #6

V dnešním vydání Pátého elementu se již tradičně podíváme na výsledky ženských zápasů a stejně tak si řekneme, jaké zápasy nás v nadcházejícím víkendu čekají. Následně si přiblížíme úspěšnou obhajobu titulu Magdy Šormové na WWFC 14 a její dosavadní kariéru.

Na hlavní kartě UFC 235 porazila čínská zápasnice Weili Zhang na body Teciu Torres z Floridy. Na early prelimes pak Hannah Cifers ze Severní Karolíny zvítězila na body nad Polyanou Vilanou z Brazílie. Macy Chiasson z Lousiany knockoutovala ve druhé minutě prvního kola Ginu Mazany z Aljašky. Na WWFC 14 porazila na body Magdaléna Šormová z České republiky Evu Dourthe z Francie po pětikolové bitvě.
Nadcházející víkend bude na prelimes UFC FN Wichita k vidění souboj mezi Marion Reneau (9-4/Kalifornie) a Yana Kunistkaya (11-4-1/Rusko), tento zápas rozhodně doporučuji sledovat. Asijská organizace ONE Championship nabídne dva ženské zápasy a sice Jomary Torres(4-2/Filipíny) proti Hequin Lin (8-2-1/Čína) a Bozhena Antoniyar (1-1/Myanmar) proti Audreylaura Boniface Raphael (0-3/Malajsie).
Magdaléna Šormová
je česká MMA zápasnice slámové váhy trénující v Penta Gymu Praha pod Danem Bartákem (BJJ black belt 2018, bohatá profi MMA/valetudo kariéra). Magda je člověk, který se dlouhodobě věnuje nejen bojovým sportům ve velmi široké škále, od aikido, capoeira, jiu-jitsu, box až po samotné MMA. Magda svůj čas investuje do pomáhání druhým a to jak v zájmových činnostech jako streetworker, tak i profesně jako policistka. Málo kdo by si ji představil, jak kupříkladu převazuje bezdomovcům hnijící nohy, vaří a rozdává jim jídlo, nebo pomáhá opuštěným matkám v nouzi, či lidem, kteří se stali obětmi závažných trestných činů. Ano, i toto je Magdaléna Šormová.   Magda se také prezentuje jako vegan-fighter, což je skupina zápasníků, kteří veřejně udávají, že nekonzumují maso a živočišné produkty a i přesto jsou schopni dosáhnout úžasných sportovních výkonů.
Svou profesionální MMA kariéru zahájila v roce 2013. Od té doby stihla každý rok jeden vítězný zápas až do roku 2017, kdy stihla dva a z toho jeden prohrála na body v Pancrease 285 proti Ayaka Miura (8-2-1/Japonsko). Následující rok v létě nastoupila do titulového zápasu na galavečeru WWFC 11 a její soupeřkou byla Svetlana Gotsyk (12-4/Ukrajina). Magda zvítězila první kolo na armbar a stala se tak šampionkou. K obhajobě titulu nastoupila 2. března 2019 proti Francouzce Evě Dourthe a po náročné pětikolové bitvě zvítězila na split decision. Tento zápase by měl každý pravověrný fanoušek ženského MMA shlédnout. Magda své zápasy vždy ukončila v prvním až druhém kole na submission, tudíž šla pouze jednou tři kola a jednou pět kol. Sama věřila v brzké ukončení francouzské soupeřky, nic méně pás obhájila a to je pro nás, české fanoušky, její tým a především pro ni samotnou, to nejdůležitější.
Magdaléna Šormová, společně s Lucií Pudilovou, patří nejen k největším nadějím ženského MMA u nás, ale i českého MMA obecně. Mít dvě ženské zástupkyně v UFC by bylo opravdu terno. Nechme se tedy překvapit, kam povedou její další kroky a držme ji společně palce.
Ženskému MMA zdar!