BLOG: Pátý element – Paige VanZant vs. Rachel Ostovich

,,Leelo Dallas, multipass.´´ Tuto legendární větu pronáší Milla Jovovich ve filmu Pátý element, kterým je zde právě ona sama. Na první pohled křehká a krásná žena, ale zároveň je extrémně nebezpečná jako součást zbraně hromadného ničení. Podobně nahlížím i na ženské MMA. Je v tom určitá nitka inspirace. Oheň, voda, země, vzduch a ženské MMA jako pátý element.

Když se v kleci rvou muži, je to, svým způsobem, přirozené. Když se však do zápasu pustí ženy, je tam vždy něco navíc. Pro diváka takovéto mrazivé šimrání vzadu na šíji, možná. Mnohdy velmi pohledné, v rozhovorech příjemné a inteligentní ženy, se promění v kruté a nelítostné šelmy, jenž chtějí svou sokyni rozbít na atomy. Mimo to, ženské MMA udělalo v posledních 5 letech ohromný skok vpřed díky jménům jako Ronda Rousey, Joanna Jedrzejczyk, Amanda Nunes,  Cris Cyborg, Misha Tate a mnohé další.

Tímto vám, čtenářům článků o MMA, představuji novou rubriku Pátý element, kde se budeme jednou týdně věnovat tématicky výhradně ženskému MMA, rozborům zápasů napříč celosvětovou MMA scénou, průběhu vážení, osobním profilům jednotlivých bojovnic a vůbec všemu, co se onoho Pátého elementu týče.

Pátý element #1

V prvním vydání Pátého elementu se podíváme na zoubek zápasu z UFC Fight Night 19.1.2019 mezi Piage VanZant a Rachel Ostovich. Rachel, se svým skóre 4-4 reprezentující Havaj, je slibnou nadějí ženského MMA a vedla si dobře v TUF. Mimo klec je také známa jako bojovnice proti domácímu násilí, jehož obětí se sama dříve stala. Její soupeřkou je velmi oblíbená a krásná Paige, bojující za Oregon, se skóre 7-4, která je v Americe celebritou také díky vystoupení v tamní verzi pořadu StarDance. Paige také vyjádřila velkou podporu pro Rachel v době zveřejnění její kauzy ohledně domácího násilí. A teď se již podíváme na zápas samotný.

1.kolo

Při nástupu byly obě zápasnice velmi soustředěné. Na první pohled vypadala Ostovich silnější i větší a to i přes to, že VanZant má delší rozsah paží. VanZant otevřela zápas dvěma kombinacemi úderů po sobě, vždy zakončené round kickem, ale ani jedna nebyla průbojná. Když Ostvich odvracela, VanZant to zavřela klinčem a boj se přenesl na pletivo. Zde měla kontrolu Ostovich. VanZant zády k pletivu přebrala underhook a ihned šla po judo podtrhu určitou formou ouchi gari, ale Ostovich okamžitě vstala, tedy hod byl nejspíše bez bodů. Přechod na další takedown měla Ostovich, jelikož ta z klinče spojila ruce za zády soupeřky, získala kontrolu těžiště a hodila ji bokem na zem. Zde VanZant ihned bere do half guardu levou nohu soupeřky, což v MMA není nejlepší pozice, ale Paige ukazuje, že se v ní umí velmi kvalitně bránit. Aby ji Ostovich neprošla na mount, zavřela hru lock downem – zámek na nohu v halfu – a postupně vyšrimpovala vpravo a získala full guard. Ostovich měla z hora dobrý press, ale VanZant toho takticky využila a svázala ji, aby nemohla pracovat na GnP. To jí vyšlo a rozhodčí souboj nechal pro neaktivitu postavit.

Paige okamžitě zaútočila, ale promáchla, za což jí Rachel potrestala čistě trefeným pravým hákem. Využila krátkého otřesu a opět doručila úspěšný takedown, tentokrát přechod přes pokrčenou pravou nohu. Následovala velmi nepříjmená půlminuta, kdy VanZant vskutku trpělivě hájila svůj half guard, zatím co soupeřka aktivně vytahovala nohu se snahou projít do boční kontroly. Ostovich využila rozhozenou bránící se VanZant a přešla na guilotine choke a povedlo se jí dokonce spojit ruce. Paige okamžitě zrudla, ale zachovala chladnou hlavu. Pravou rukou si pojistila half gurad, přechytla nohy opět na lock down a postupně Rachel stahovala dolů, čímž škrcení otevřela. Rachel přešla na knee on belly a rozjela GnP, ale druhou nohu nechala stále zavřenou a tak Paige přes tornádo roll na tuto nohu mohla zaútočit. Klasický foot lock nevyšel, schytala dvě kladívka a loket, jelikož Rachel byla stále na topu, ale nakonec se protáhla pod soupeřkou a zavřela heel hook. Ostovich se zkušeně točila ve směru páky a unikla, ale VanZant transformovala útok z kotníku na knee bar. Koleno však nebylo dostatečně hluboko a Ostovich opět uniká a to rovnou do postoje. Krátký pravý hák, strh, který se Paige nepodařilo v pádu přetočit a tak skončila v mountu pod Rachel. Po vteřině se pokouší o sweep. Ostvoich reagovala přechodem na záda a armbarem na levou ruku. Měla však již málo času a byl konec kola. Výborná ukázka ženského grapplingu v MMA. Bodově jsem viděl kolo určitě pro Rachle Ostovich.

2.kolo

Paige začala kombinací levá pravá direkt zakončenou round kickem. Efektivita úderů byla opravdu slabá. Při druhém pokusu o tuto kombinaci ji Rachel opět nachytala tvrdým pravým hákem. To se jí povedlo ještě dvakrát a to také v momentě, kdy Paige naskakovala superman punch. Po pravém háku ji Rachel znovu bere porazem přes pravou nohu na zem. VanZant přebírá half butterfly guard a útočí pravým loktem ze spodu na ucho. Ostovich prochází guard na side control. VanZant defenzívně rolluje do želvy a Ostovich ihned bere záda. VanZant se však postavila a soupeřku ze zad úspěšně setřásla po hlavě dolů.

Následně VanZant velmi iniciativně utočí shora pravým kladivem a získává záda. Ostovich se snaží o vyproštění, točí se VanZant do mountu a při neúspěšném pokusu o upa sweep schytala 4 tvrdé údery a opět pouští záda. VantZant stabilizuje body lock pozici v back mountu a během pokusu o rear naked choke rozdá dalších 7 tvrdých úderů. Ostovich rolluje do želvy a snaží se VantZant setřést přes hlavu. VanZant se tak dostala velmi vysoko, až skoro za krk soupeřky, nic méně této pozice využívá a po další sérii úderů svazuje soupeřce obě natažené ruce. Paige pohotově přechtyne jen levou ruku Ostovich a nasazuje jí vysoký armbar z ostrého úhlu bez přehození nohy přes krk. Body lock měla však tak pevně zamknutý, že Ostovich nezbylo nic jiného, než odklepat a vzdát se. Rozhodčí sice odklepání moc dobře neviděl, ale obě ženy už věděly, kdo je vítež.

Paige VanZant tak poráží Rachel Ostovich ve druhém kole v čase 3:13 na armbar. Sláva vítězce, čest poražené.

Příští díl Pátého elementu bude věnován Rondě Rousey.

 

Napsat komentář