Podrobná analýza zápasu Buchinger vs. Paradeiser

Ivan Buchinger (37-7) je pravděpodobně vůbec nejzkušenějším zápasníkem domácí scény, který byl šampionem hned několika světových organizací, kdy zápasil mimo jiné i s legendárním Conorem McGregorem. Co se týče zkušeností, bude mít v tomto zápase nad svým soupeřem velkou výhodu.

Buchinger představuje komplexního bojovníka, který v postoji disponuje uvolněným a pohyblivým stylem, kdy se takticky nehrne do zběsilejších přestřelek, ale trpělivě oťukává soupeře a čeká na jeho chybu, nebo případný pokus o takedown. Ze svého uvolněného strikingu dokáže vytvářet často i méně tradiční techniky (například kop ze salta, zvaný rolling thunder, který dokázal ve svém posledním zápase trefit hned dvakrát), kterými umí překvapit soupeře.

Nicméně jeho silnější stránkou zůstává boj na zemi a silná submission game, díky které dokázal ze svých 37 vítězství získat hned 23 na submisi. Mezi submisemi se zaměřuje spíše na škrcení, konkrétněji RNC, Anaconda choke a D’arce choke. Velkou část těchto škrcení získává z front head locku, který nastane po soupeřově neúspěšném pokusu o takedown.

I přes technickou vyspělost však zůstává Buchingerovou největší zbraní jeho proslulá kondiční připravenost, kdy dokáže i v průběhu delších zápasů neustále stupňovat tempo a čekat na chyby, které jeho soupeři udělají v pozdějších kolech kvůli rostoucí únavě.

Ronald Paradeiser (11-6) je hned o 11 let mladší než jeho zkušenější protivník a věří, že svou mladou dravostí dokáže zvítězit nad Buchingerovými zkušenostmi.

Paradeiserovou nejsilnější stránkou je bez pochyby jeho striking, kdy dokáže skvěle využívat svou délkovou a výškovou převahu (Paradeiser měří na lehkou váhu netradičních 188cm, zatímco Buchinger pouze 175cm) kdy si drží vzdálenost, ze které je mimo dosah soupeře. Paradeiser je opačný guard, díky kterému má o něco výhodnější úhel pro zadní direkt, než tomu bývá v uzavřeném postoji, čehož rád využívá a jeho přiskočený zadní direkt je pravděpodobně jeho vůbec nejlepším úderem. Další technikou, kterou je na místě u Paradeisera vyzdvihnout, je bleskově rychlý přední highkick, který dokáže trefit i na krátkou vzdálenost.

Delší končetiny však nejsou výhodou vždy. Pokud se zápasníci přestřelují na dálku tak je delší rozpětí paží jistě velkou výhodou, ovšem pokud se dostanou do výměny úderů na blízko, tak se tato výhoda nejen vytrácí, ale stává se dokonce nevýhodou, protože vyslaný úder získává sílu postupně v průběhu pohybu a největší sílu má v konečné fázi, kdy je na pokraji jeho rozsahu.

To znamená, že zápasník s kratšími končetinami dokáže většinou na krátkou vzdálenost vytvořit silnější úder a také většinou dokáže být rychlejší v kombinacích, protože má menší páku (pro pochopení si můžete vzít jednu krátkou a jednu dlouhou tyč a zkusit si změřit kolikrát s nimi dokážete seknout za stejný časový interval).

Dalším aspektem, který hraje v krátkých přestřelkách v prospěch nižších zápasníků je pozice ramen při úderech. Pokud boxujete s někým, kdo je nižší než vy, v konečné fázi úderu máte ramena níž v pozici oproti vaší bradě a jste tedy o něco náchylnější na knockout než váš soupeř, který boxuje směrem nahoru, což mu umožňuje schovat bradu za svá ramena. Díky tomuto problému s pozicí ramen se vyšším zápasníkům často doporučuje na krátkou vzdálenost snižovat své těžiště, aby měli ideálně oči ve stejné výšce jako je má jejich soupeř.

Toto snižování těžiště je něco, co ovšem Roland Paradeiser dělá skvěle a málokdy jej vidíte přiskočit s úderem, aniž by se lehce nesnížil. Při porovnávání tělesných proporcí je tedy pravděpodobné, že se bude Paradeiser snažit držet větší vzdálenost, zatímco Buchinger by se měl spíše snažit zkracovat vzdálenost.

Ani boj na zemi však není Paradeiserovi cizí a svou stále se zvyšující úrovní grapplingu a wrestlingu dokazuje například tím, že své poslední 2 výhry získal na submission. Nicméně i přes toto zlepšení se neočekává, že by se pokoušel přenést v tomto zápase boj na zem, protože tam by měl mít pořád určitou výhodu Buchinger.

Důležitým aspektem tohoto boje je fakt, že je vypsán na 5x5minut, což je délka zápasu, se kterou Paradeiser zatím zkušenost nemá.

Pro obohacení analýzy jsme se zeptali na názor na tento zápas odborníka na boj na zemi, Jana Stacha:

“Co se týče Ivana Buchingera, tak si myslím, že úroveň na které zápasil v poslední době, je výrazně vyšší než s čím se zatím potkal Paradeiser, ale na druhou stranu se v posledním zápase (zápas o prozatímní titul KSW) dost natrápil. Do zápasu ho vidím i tak jako favorita. Očekávám, že jeho největší síla bude v tom, že zápas bude vypsán na pět kol a on je taková dieselová mašina, která se rozjede a i když se mu třeba věci nedaří tak nepřestává. Myslím, že Paradeiser bude mít hodně těžké vydržet jeho tempo, aniž by udělal nějakou chybu.”

“Co se Paradeisera týče, tak je všeobecně známo, že má parádní striking. Pokud bude trpělivý a bude se dobře rozhodovat, měl by to mít Buchinger minimálně ze startu dost těžké se zkracováním vzdálenosti a očekávám, že v této oblasti bude Rony přesnější. Zároveň si myslím, že pokud se mu nepodaří zaskórovat nějaký finish, nebude schopen udržet tempo celých 25 minut. A přestože ukázal docela slibné pokroky na zemi, si myslím, že jeho zem, nevypadá vůbec špatně. Předpokládám, že Buchinger bude na zemi na jiné úrovni.”