UFC 227 v Los Angeles se nese ve znamení dvou titulových odvet nižších vah. Tou vůbec nejnižší je muší divize, kterou od jejího počátku dominantně ovládá Demetrious Johnson.

Henry Cejudo se ho pokusí podruhé v kariéře vyzvat k souboji o titul, když před dvěma lety na UFC 197 dostal bití za necelé tři minuty v prvním kole. Jaký rozdíl ovšem mohou udělat dva roky?

Cejudo měl fenomenální rok 2008, kdy vystoupal na vrchol zápasu a stal se olympijským vítězem. O pět let později oznámil, že začíná trénovat na debut v MMA. Za pouhých osm měsíců od profesionálního debutu stihl pět zápasů, jelikož v drtivé většině z nich dominoval.

Jeho vzestup byl přímo raketový, protože Demetrious Johnson na něj poprvé čekal po třech letech od Cejudova debutu. Tady ovšem bývalý olympionik narazil na úplně jinou úroveň. Zatímco pro Cejuda to byl teprve 11. duel, pro „Mighty Mouse“ již sedmaadvacátý celkově a devátý titulový v řadě. V kleci se jednoznačně projevily zkušenosti a Johnson jej stejně jako celou řadu dalších vyzyvatelů vyškolil.

Cejudo tedy měl další dva roky na zlepšení a za tu dobu stihl v kleci tři zápasy. V každém z nich předvedl nové techniky, odlišný přístup, ale přesto vyvstává otázka, zda to na Johnsona bude stačit.

DJ měl o něco delší pauzu, než by chtěl, protože se zranil a musel na operaci. Když už to vypadalo, že se Mighty Mouse dočká superfightu s TJem Dillashawem, cesta vedla úplně jinudy a šampion musí být znovu připraven na obhajobu – již dvanáctou v řadě.

Kde hledat slabiny?
Je to další utkání, kde je Demetrious Johnson po zásluze totálním favoritem. Na Fortuně je v době psaní článku kurz na jeho výhru 1,18. Není se čemu divit – nejenom statistiky jdou jednoznačně za šampionem, ale prakticky vše – stačí se jenom podívat na jeho poslední zápasy. Přestože je na vrcholu už pěknou řádku let, DJ se každým duelem posouvá dál, a to je možná pro jeho vyzyvatele nejstrašidelnější.

Johnson prakticky nemá slabinu, ke všemu přistupuje metodicky, přemýšlí, reaguje hodně rychle a jeho přechody mezi jednotlivými technikami jsou naprosto smrtící. Občas to vypadá, jako kdyby si s vámi hrál, ale z jeho strany nejde o žádnou aroganci. Ray Borg jakožto jeho poslední soupeř to řekl nejlépe – když šel do klece a bojoval s ním, brzy poznal, že Johnson je na úplně jiné úrovni než on. Dalo by se tedy říct, že Johnsona může pouze zastavit chvilková nepozornost, špatný den nebo horší reakce těla po vynucené pauze.

Bude konec v prvním kole?
Fanoušci MMA si u tohoto konkrétního duelu musí snad přát, aby zápas neskončil v úvodním kole jako naposledy, protože by byla škoda si prvotřídní představení tohoto bojového sportu neužít delší dobu. Henry Cejudo má určitě dovednosti na to, aby se nenechal nachytat. Kromě svého špičkového olympijského wrestlingu se každý souboj zlepšuje v postoji a umí velmi dobře trefovat. Sám hovoří o tom, že i v prvním zápase cítil, že by Johnsona mohl porazit, ale tehdy na to neměl ani taktiku, ani dovednosti. V jeho případě jde o vyzrálost a získání zkušeností. Práce v klinči bude zásadní, protože na ní si naposledy Cejudo vylámal zuby.

Jak to může být dál?
Každý souboj Mighty Mouse je v posledních letech takový, že v něm může ztratit prakticky vše, na čem pracoval. Proto je obdivuhodné, že i při takto velkém tlaku byl schopen pokaždé na 100 % pracovat a získat kýžený výsledek. Tentokrát bude ovšem i jeho soupeř v pozici, že může ztratit hodně. Cejudova druhá porážka se šampionem by mu nedala jinou možnost, než se vrátit zpátky na začátek a dostat se za rok či dva k dalšímu titulovému zápasu, zřejmě již proti jinému protivníkovi. Johnson naopak může jak při vítězství, tak při porážce odejít do bantamové divize nebo si přilepšit superfighty.

Napsat komentář