Bobesh Vojkůvka z Alpha Cutman Teamu: „Nejsme žádní patlači vazelíny“ po absolvování další certifikace.

Práce CUTMANA k MMA neodmyslitelně patří, často je ale u nás v České republice nebo na Slovensku přehlížena a nedoceněna.

Cutman je člověk, který je s bojovníkem od úplného začátku, co přijede do arény a vstoupí do šatny až po ošetření bezprostředně po zápase.

Ano, jsou to většinou ti velcí afroameričané, které vídáte při UFC zápasech, když před vstupem bojovníků do klece jim na tvář a obočí nanášejí něco mastného a pak mezi koly ošetřují jejich rány.

A takový tým máme i v České republice a ne jen tak ledajaký, nýbrž vyškolený samotnými profesionály. Jmenuje se Alpha Cutman Team a jeho posádka se skládá z pěti členů.

Alpha Cutman Team

Bohumil “Bobesh“ Vojkůvka

Jiří “Shigi“ Šigut

Jiří “Cede“ Krčmář

David “Dejv“ Pavelek

Daniel Moješčík

Právě Bobesh a Shigi před pár dny úspěšně absolvovali další certifikace pod taktovkou polského Cutmana UFC a KSW, kterým je Vahagn Petrosyn.

Bobesh Vojkůvka nám poskytl menší rozhovor a řekl něco o jejich těžkých začátcích, budoucnosti, nedávném absolvování nových certifikací a tak trochu objasnil, co a kdo to vůbec Cutman je.

Můžeš to divákům, kterým je práce a vůbec existence CUTMANA cizí trochu přiblížit?

„Fungujeme jako ZDRAVOTNÍK NA SPORTOVNÍ AKCI. Dle zákona. Cutman má prostě svá specifika dle úrazů bojových sportů. Nejsme žádní patlači vazelíny (mimochodem i to má svůj postup), ale profesionální zdravotníci, proškolení ve specifikách práce cutmana a to i s praxí.

Tohle určitě obnáší hodně různých školení, přednášek a učení.

„Vše jsme si zjistili a učili se sami a postupně pak získávali zkušenosti na akcích. Loni v prosinci jsme právě s Vahagn Petrosyan (cutman UFC a KSW) udělali jedno gala a získali tam mnoho cenných informací. To jsme chtěli následně uvést do praxe i u nás, ale je to tady dost složité, jelikož každý chce mít gala jako v UFC, ale ne každý je ochotný přijímat novinky a změny, natož do nich investovat.“

„Teď máme kurz na CUTMAN/SEKUNDAT V BOXU, který z nás nedělá lepší zdravotníky, jelikož máme neskutečné množství zkušeností s traumatologií z praxe, ale dělá z nás cutmany proškolené v pravidlech a postupech právě pro tuto činnost.“

„Ale jak nám řekl školitel „Cutmana z Vás udělá až praxe.“. Třeba bandáže – to, že jste na kurzu a někdo vám ukáže postup a vy si jej pak 2-3 zkusíte, neznamená, že umíte dobré bandáže. To chce praxi a bandážovat, bandážovat a ještě jednou bandážovat.“

Jak taková zkouška vypadá?

„Samotné zkoušky trvaly půl dne a byly na tři části.“

1)Písemné – pravidla, postupy, anatomie.

2) Bandáže – na čas, mma/box, kvalita, vzhled, přístup k zápasníkovi.

3) Praxe – pohyb v kleci/ringu, ošetřování.

„Musím přiznat, že za nás ACT (Alpha Cutman Team) byl, podle mě, trochu přísnější, jelikož nás a naši práci zná. Toto jsme přijali dobře a chápali jsme to, jelikož na kurzu byli i lidé, co s činností cutmana teprve začínají.“

Počítám, že turnaje, na které jste zváni, nejsou každý víkend, tzn. živit se pouze jako CUTMAN asi ještě není možné nebo ano?

„Kdyby měli cutmany všichni MMA zápasníci, šlo by to, ale není tomu tak.“

Tak co tedy kromě “patlání vazelíny“ děláte?

„Jsme všichni profesionální zdravotníci. Já a Shigi (Jiří Šigut) máme Střední zdravotnickou školu s maturitou a následně specializaci v oboru Anestezie, Resuscitace a intenzivní péče. Jsme REGISTROVANÉ SESTRY.“

„Já pracuju na ARO a urgentním příjmu v nemocnici ve F-M. Shigi jezdí s ZZS v Ostravě.“

„ Dále je v týmu zdravotnický záchranář Cede (Bc.Jiří Krčmář), rovněž ZZS Ostrava, který taky dlouhodobě pečuje o profesionální házenkáře.“

„Nejmladším členem týmu, věkem i zkušeností, je Dejv (David Pavelek), zdravotnický asistent na ARO Frýdek-Místek.“

„Nesmím vynechat Daniela Moješcíka, který není Cutman ani ZDRAVOTNÍK, ale dělá nám support na velkých gala. Shání židle, led, kafe, chystá materiál, nahání zápasníka na tejpování a fixuje rukavice barevnými paskami.“

„Toto je Alpha Cutman Team.“

Pro hodně bojovníků to musela být nová zkušenost. Profesionální cutmany dříve vídali jen v televizi. Jaké tedy byly jejich prvotní reakce a dojmy?

„No ze začátku to bylo oboustranně rozpačité. Zkoušeli jsme si to hlavně na trénincích MMA. Na gala nás moc nechtěli a bylo opravdu těžké získat si důvěru promotérů a následně i zápasníků.“

Oktagon 3

To už se ale změnilo, ne?

„Ano. Napsal jsem tehdy přes dvě stě mailu a zpráv, dostal jsem asi jen 20 odpovědi a z toho jen asi 4 pozitivní.“

„První šanci nám dalo VFCL a stále s nimi spolupracujeme. Následně se semnou osobně sešel Ondra Novotný, který si v podstatě do dnes, jako jediný, vyslechnul celou moji vizi a následně nás pozval na OKTAGON.“

„Pak se přidalo XFN a pár menších gala a to i z oblasti thai/kick a boxu.“

Jak to vypadá s potencionální expanzí do zahraničí?

„Do zahraničí zatím ne. Není proč, jelikož u nás nemá cutmany ani polovina akcí a zkušenosti s  cutmany má asi tak možná třetina našich zápasníků. A to je potřeba změnit.“

A do budoucna, nějaký kariérní cíl nebo vrchol?

„Cílem je – CUTMAN v rohu každého zápasníka MMA, jak profesionála, tak i amatéra na naší scéně.“

Oktagon 3

Dobře, tohle berme jako globální cíl. Co pro tebe osobně?

„Tak tedy za mě osobně, jestli bude někdy UFC V ČR, rád bych byl jeho aktivní součástí.“

Bobeshovi tímto děkuji za rozhovor a přeji celému jejich týmu co nejvíc zabandážovaných rukou, napatlaných vazelín a nasbíraných zkušeností.

Cestou ranhojiče na MMA do Slezského vojvodství

Cestou ranhojiče na XFN 3, galavečer všehochuti

Cestou ranhojiče do slovenské metropole na OKTAGON MMA II

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here