John McCarthy o vývoji bojovníků, nejoblíbenějším zápase nebo zmatku v pravidlech

Když se ve světě MMA řekne slovo rozhodčí, 90% procentům fanouškům se jako první vybaví ‚BIG‘ John McCarthy. Bývalé Los Angeleský policista a instruktor sebeobrany je takovým “otcem“ MMA nebo spíše jeho pravidel.

Přezdívku “BIG“ netřeba moc vysvětlovat. S jeho 120 kily a 193 centimetry převyšuje většinu bojovníků, v zápasech má dokonalý přehled a vzbuzuje autoritu.

Jeho debut rozhodčího v UFC byl roku 1994 na turnaji UFC 2. K MMA se dostal právě díky brazilské legendě Royce Gracie, kterému dokonce k prvnímu turnaji UFC 1 dělal sparring partnera.

V této době dělá rozhodčího úplně po celém světě a na turnajích hned několika organizací. Tento víkend byl třeba v Polsku na ACB 63.

Můžeme tedy s klidem říci, že jde o jednoho z těch vůbec nejpovolanějších, kdo sleduje vývoj celého MMA a bojovníků.

VÝVOJ BOJOVNÍKŮ MMA

“Chci, aby se na vývoj bojovníků dívali lidí z trochu jiné perspektivy. Berte to tak, že Royce Gracie je úplně tím prvním stádiem bojovníka 1.0 stvořeného počítačem. Potom přišli bojovníci jako Chuck Liddell a Randy Couture, což je úroveň 2.0. Georges St. Pierre je podle mě 3.0. Příchod dominantních šampiónů jako Jon Jones nebo Demetrious Johnson je 4.0. Teď tady máme bojovníky jako Yair Rodriguez, který předvádí věci jako z budoucnosti, to je 5.0. Do této kategorie zapadá také Conor McGregor.“

“Miluji MMA. Miluji tu čistost boje. Lidé, kteří to nesledují, to nedokážou pochopit. Mají z boje strach. Dívají se na bojování takovým stylem, které personalizuje je samé. Bojování je dovednost jako každá jiná. Člověk to musí pilovat a neskutečně dřít, pokud chce v tomto sportu něco dokázat, obzvláště v této době.“

“K bojování v MMA si potřebujete hodně věřit a mít všechnu odvahu světa. Když vidíme, co tihle bojovníci předvádějí, třeba takový Conor McGregor. Naprosto fascinující je to, jak dokáže všechno, co se týče zápasení dělat v naprosté pohodě a klidu. Dělá věci, které nikdo jiný nedokáže. To je na něm tak speciální. Během zápasu na soupeře mluví a je přitom zábavný. Conor je velmi inteligentní a má až neskutečný nadhled v tom, že kdyby náhodou prohrál, ví, že svět pro něj nekončí. Tohle mám na něm rád. Tohle na tom sportu miluji všeobecně.“

“Je to prostě sport. Někteří z nich rádi před zápasy tzv. trashtalkují, ale jakmile se postaví naproti sobě do klece a začnou lítat pěsti, je vidět ten respekt, který navzájem chovají. Tohle v žádném jiném sportu nenajdete.“

NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZÁPAS UFC

“Pokud bych měl říct ten nejskvělejší a největší zápas, kde jsem dělal rozhodčího, je to snadné: Robbie Lawler vs. Rory MacDonald 2. (UFC 189) “

“MacDonald v tom zápase inkasoval více tvrdých ran, než Robbie. Od prvního kola měl zlomený nos a roztržený ret. V třetím kole vypadal jako úplně jiný člověk. Robbie si toho tehdy taky dost zažil. Byl strašně dobitý. Už po třech kolech dostali lidé to, za co si zaplatili. Už nikdy nebudou divákům nic dlužní. Dali vše, co v sobě měli.“

“Jako rozhodčí jsem ten zápas sledoval jinak, než divák. Lidé povzbuzovali a viděli hodně těsný souboj. Já jako rozhodčí jsem sledoval všechny ty zranění, které měl Robbie. Nebylo to ale nic proti tomu, co měl Rory. Byl jako chodící “zombie“. Měl skoro všechny příznaky, kvůli kterým by se měl zápas zastavit a které mohly ovlivnit jeho život. “

Robbie Lawler vs. Rory MacDonald UFC 189

“Mým cílem je, aby všichni bojovníci dokázali bojovat a podat nejlepší výkon. A zároveň musí být zdravotně schopni se za pár měsíců vrátit a dokázat to znova. Ve válce jako byla ta jejich, jsem ale věděl, že už nikdy nebudou jako dřív. “

VŠUDE JINÁ PRAVIDLA

Současná situace s pravidly a tím, že skoro v každém státě platí něco jiného atd., dělá McCarthymu vrásky na čele a rád by to změnil.

“Náš sport je právě teď bohužel řízen vládou. V každém státě je jedna atletická komise, která má vlastní pravidla. Každá může dělat, co si jen zlíbí a to je problém MMA. Potřebujeme mít jednu velkou agenturu, která udělá jednotné pravidla, a všude se jimi budou řídit. Místo toho, aby jich bylo třeba 50. V NFL, NBA nebo MLB mají jednotná pravidla. My máme prostě všude něco jiného a potom vznikají různé zmatky a nesrovnalosti. “

“Je to prostě směšné. Pravidla MMA by se neměly měnit, ať už jsem v New Yorku, Dallasu, Los Angeles, Rusku nebo v Japonsku, musí platit pouze jedny pravidla.“

(sherdog.com)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here