Dlouhá příprava a snaha o překonání prosince – taková byla motivace XFN pro galavečer s pořadovým číslem 11, který se ve čtvrtek odehrál v pražské O2 Aréně. Tato společnost chtěla posunout česko-slovenské MMA na další úroveň a s XFN 11 se jí to rozhodně podařilo.
Nová větší klec, vylepšená produkce, ale především spoustu diváků. XFN dokázala přilákat ještě více fanoušků než v prosinci a přibližovat se desetitisícové návštěvě je na české poměry skutečně husarský kousek.
O největší propagaci se postaral hlavní tahák – tedy tak, jak to má být. Zápas, který by se původně nikdy neuskutečnil, kdyby nedošlo k určitým souvislostem. Na konci XFN 11 stáli proti sobě Karlos Vémola a Patrik Kincl, aby se konečně odpovědělo na nekonečné otázky, které k celému mediálnímu kolotoči musely pochopitelně patřit.
Vémola versus Kincl rozhodně stál za celé to čekání. Již při nástupech bylo v hale poznat tzv. „big fight feel“. XFN a samotným hlavním aktérům se podařilo tento zápas tak prodat, že naprosto drtivá většina nečekala na nic jiného, než na tohle.
Oba měli v Praze velmi hlasitou podporu. Kincl vstupoval do zápasu s velkým natěšením a sebevědomím. Vémola se tradičně koncentroval a zaměřoval svojí další případnou oběť v kleci. Zástupce London Shootfighters se již v prvním kole pustil do úderů v postoji a většinu doby Kincla naháněl. Bylo jen otázkou času, kdy provede výpad a zkusí svého soupeře hodit na zem. Trvalo to minutu a půl a Vémola si šel za svým. Jenomže Kincl se ze země velmi dobře bránil a nepustil Vémolu k ničemu vážnějšímu. Přečkal první kolo, ale když se vracel do svého rohu, který byl pár metrů od komentátorského stanoviště, bylo na něm vidět, že si uvědomil onu realitu, o které se neustále hovořilo. Obrana ze země mu dala zabrat a ve druhém kole jej čekalo to samé. Přesto se ale Kincl nedal a dokázal ustát Vémolův nápor i ve druhé části.
Třetí kolo bylo nesmírně zajímavé, protože Vémolovi došly síly a prakticky pustil ruce dolů – k tomu všemu ještě schytal pár velmi přesných úderů z přední ruky a na chvíli mu zavrávoraly nohy. Již to chvíli vypadalo, že si Kincl rozebere svého protivníka a připraví si finále v podobě high kicku, který se tam jednu chvíli nabízel, jenomže to nepřišlo a přes velké vyčerpání a hrozící naběhnutí na další koleno Vémola předvedl zásadní takedown a Kincla již k ničemu nepustil. Terminátor vyhrál na body a přestože se diváci dozvěděli z rozhovoru, že Kincl od prvního kola neviděl na pravé oko, sám poražený bojovník přiznal, že byl Vémola lepší a že on sám v tuto chvíli na UFC ještě nemá, a proto se bude soustředit na domácí scénu.
Velké zklamání prožila policejní družina na kartě XFN 11 – Daniel Brunclík a Jaroslav Pokorný. Zatímco mnohem zkušenější Petr Beránek vyškolil Brunclíka na zemi a utáhl jej na triangl, „Jubox“ měl proti Ivanu Buchingerovi velkou šanci, protože v prvním kole nastoupil hodně energicky, tak jak je u něj zvykem, a přesně jak předpověděl sám Buchinger, byl to Pokorný, kdo hodil svého soupeře jako první na zem. Oba předvedli krásné utkání v tempu a Buchinger ukázal ve druhém kole své prvotřídní schopnosti, když Pokorného uškrtil. Tento kvalitní zápas měl zcela jistě parametry hlavního taháku jiné karty.
O skvělé individuální výkony se postarali Makhmud Muradov a nová akvizice Ľudovít Klein. První jmenovaný měl v hlavě odvetu proti Davidu Ramiresovi a z jeho očí bylo ještě před úvodním gongem poznat, že do toho půjde agresivně. Rozhodně se však nejednalo o bezhlavé útoky z jeho strany. Muradov nastoupil na Ramirese skutečně brutálním ground and pound a zatímco již v prvním kole to chvílemi mohlo vypadat na ukončení, ve druhém po další salvě úderů se hlavní rozhodčí Marco Broersen rozhodl ukončit bití. Muradov získal pás XFN v jediném titulovém utkání a tímto výkonem si jednoznačně řekl o zápas v zahraničí, ať už to bude pod jakoukoliv hlavičkou.
Ľudovít Klein přešel do XFN krátce po hlavním taháku Oktagonu 5 proti Matěji Kuzníkovi a jeho debut s nepříjemným a tvrdým Polákem Selwou naprosto ovládl. Jeho kontrola na zemi byla příliš a krátce před koncem druhého kole bylo jasno – vítězství na TKO pro velmi dobře připraveného Kleina.
Naopak druhá akvizice z Oktagonu, Kuzník, již takovou radost neměla. Původní soupeř Jaroslav Jartim nemohl nastoupit, a tak se dostavil zkušený Nilson Pereira z Brazílie, který v utkání prokazoval jasný přehled a všechno si víceméně pohlídal v prvních dvou kolech. Kuzník nastoupil v poslední části zápasu a něco nabodoval. Když byl ale jako vítěz vyhlášen Brazilec, nelíbilo se to ani Kuzníkovi, ani jeho trenérovi Andrému Reindersovi. Na rozhodnutí 2:1 byl podán oficiální protest a dojde k prošetření, nicméně z pohledu od klece vypadal zápas přesně tak, jak nakonec rozhodli sudí – 2 kola pro Brazilce, jedno pro Kuzníka.
Na galavečeru se představil Petr Kníže v souboji veteránů s Gregorem Herbem. Oba slibovali nejpohlednější duel na kartě a i když to se jim v konkurenci ostatních zápasů nepodařilo, ukázali, že se tento sport dá dělat na vrcholné úrovni i v pokročilejším věku. „Monster“ zvítězil nad vysokoškolským učitelem především díky 1. a 3. kolu.
Naopak hodně zajímavý a trochu i neortodoxní zápas předvedly ženy – Sandra Mašková a Camila Rivarola. Švédská bojovnice ukázala větší přehled na zemi díky svým zkušenostem z amatérského MMA, nicméně „Medojed“ předváděl velmi neobvyklé úniky, díky kterým se dostal z toho nejhoršího a hrozil i přes únavu ve třetím kole. Nakonec se však z výhry po zásluze radovala Rivarola.
XFN předvedla rozmanitou kartu, ve které si každý fanoušek mohl najít to své, ale především naplnila očekávání s hlavním zápasem Vémola vs. Kincl díky výborné atmosféře v zaplněné O2 Aréně.
Pokračování kalendáře XFN nastane 6. října v Plzni, kde už se karta začíná pomalu plnit zajímavými odloženými zápasy.
Kompletní výsledky XFN 11 naleznete ZDE.