BLOG: Cestou ranhojiče na první bratislavské XFN

Cestou ranhojiče na první bratislavské XFN kombo

Fightweek pokračuje

Ráno v Praze bylo chladné, ale veselé, jelikož jsme se potkali s klukama z OFA na snídani a ještě jsme trochu zhodnotili uplynulý turnaj. Naše cutman holky už byly na cestě domů a my jsme se vydali směr Bratislava. Po cestě jsme v Brně nabrali našeho experta na tejpování nejen rukou, ale i nohou, Jirku´´CEDEHO´´Krčmáře. Ten měl bohužel na OKTAGON službu na záchrance. Jako každý z nás v týmu, co musíme chodit o víkendu do práce, to nemá jednoduché a gáže cutmana není jako v normální práci a asi nikdy nebude.

Nepelu

Na místo určení jsme dorazili akorát na oběd. Hotel byl velmi milým překvapením, jelikož tak luxusní ubytko jsem neměl ani na anesteziologickém kongresu, kde jsem přednášel. Po obědě malá siesta a pak direkt autem na halu. Arénu Ondřeje Nepelu jsme již znali, takže dostat se dovnitř a najít šatnu nebyl problém. Samotná hala má své tak trochu to hokejové kouzlo. Ani obrovská, ani malinká. Strmé tribuny, výborná akustika, dobrá přístupnost na plochu, to vše tvoří jedinečný architektonický celek. V nestřežené chvíli jsem s Danem dodržel tradici a vyšplhali jsme se na nejvyšší místo v hale pro fotku a mé oblíbená zvolání. Zase se vrátit zpátky na zem a rozjet již klasický algorytmus. Rules meeting jsem si tentokrát pinknul s Lukim Bosackim, se kterým se známe už pár let, a to i díky BJJ. Vše bez obtíží a samozřejmě se nám následně ještě dohlásilo několik lidí na tejpy.

Karlosovy tejpy

Já měl na starosti ukrajinskou a ruskou šatnu a obecně cizince, jelikož máme zápasníky už trochu rozděleny dle gymů a zemí odkud pochází. Cizinci byli z tejpování a naší péče nadšení, protože tohle prý ještě nikde nezažili. Ještě se ptali, jestli si tejpy můžou nechat. Každý cutman si tak jel v klidu svoji šatnu a vše šlo dle harmonogramu. Pak se stalo něco, co se ještě v dějinách XFN nestalo. Dan si zavolal mě a Shigiho s tím, že Karlos Vemola chce po něm tejpy. Karlos vždy rád využívá svého rohové cutmana a jak jsem již jednou psal, vyžaduje pravidelné mazaní a kontrolu ideálně každou pauzu. Vlastně opak většiny zápasníků. Ale tejpy od nás chtěl poprvé. Byli jsme samým nadšením překvapeni a vypadalo to, že tam půjde Shigi, který na tento okamžik čekal. Ale řekl, že když si přišel pro Dana, udělá to Dan. Bylo to dáno dvěma faktory. S Karlosem nepřijel Jirka Macháček, který mu běžně dělá tejpy a taky tím, že Karlos viděl Dana tejpovat Lilyho na XFN v Pardubicích a ten byl s jeho prací opravdu velmi spokojený. Slovo dalo slovo a tak se Dan stal prvním členem Alpha Cutman týmu, který tejpoval nejslavnějšího českého MMA zápasníka Karlose Vémolu.

Klec

Po velmi dlouhé době jsme se s Shigim sešli u klece na úvod turnaje. Běžně jsme zalezlí v šatně a tejpujeme jako zběsilí. To jsme tentokrát přenechali služebně mladším cutmanům. První zápasy jsme si tak užili jako v době našich začátků před více než dvěma lety. Prelimes otevíral zápas Vasila Ducára, výborného boxera a Ruského Krstice. Krstic vypadal, že by zápas mohl rozhodnout na zemi, ale poměrně rychle mu došel plyn. Jak si ho Ducár v prvním kole načal, tak ho ve druhém i vítězně dorazil. A já měl s Krsticovým obličejem poměrně dost práce, jelikož měl pravé oko rozseklé nad i pod ním.

Další zápas nastupoval Fiala, který měl v publiku dost svých fanoušků, proti Ukrajinci Sivitskiymu. Účast sice nebyla celkově valná, ale skandování´´FIDŽI, FIDŽI´´bylo slyšet na celou arénu. Souboj to byl poměrně vyrovnaný, ale Fiala ukázal zkušenosti a taky dobře poslouchal rady Muradova a Knížete ze svého rohu. Zasloužené vítězství mířilo do Čech.

Následoval, mnou vždy oblíbený, ženský zápas. Camila Rivarola bojující za Švédsko a trénující ve Francii šla proti Plamenové. Holky si tradičně nedaly nic zadarmo a já nemohl vsadit své tejpy na Plamenovou, jelikož jsem věřil Camile. Plamenová celkem tlačila na pilu a Rivarola spíše kontrovala z ústupu. Musím říct, že to byla moc pěkná podívaná, ale závěrečná remíze mě trochu překvapila. Ale naší prioritou je zdraví zápasníků. Bodování náleží rozhodčím a my za nimi vždy stojíme, stejně jako oni za námi.

Dispečer

Po službě u klece jsem vyfasoval desky a check listy a jal se v roli našeho dispečera kontrolovat zápasníky. Toto je mnohdy ta nejméně vděčná úloha, jelikož zápasníci moc nerozumí tomu, proč chceme vidět jejich bandáže, oblečení, kinezio tejpy, nehty, krk, kolena, lokty a vůbec komplexně si je prohlédnout. Je to celkem jednoduché. Aby nedocházelo k podvodům jako jsou například nelegální výstuhy v tejpu, pásky chránící před armbary a kneebary, mazaní na místech, kde by soupeři při držení klouzaly ruce… No a takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Důležité je, že kontrolujeme všechny, tedy jsi-li zápasník a projdeš kontrolou, tak stejně tak i tvůj soupeř. Není to tedy žádná šikana, ale preventivní krok k udržení správného průběhu zápasu.

Velmi zajímavá byla kontrola právě u Karlose, jelikož se divil, že kontroluju i tejpy, které dělal někdo z mého týmu. Jako že nevěřím jemu, ani svému kolegovi. V tom není problém, ale jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. A toto je v rámci pravidel na místě. Karlos to vše ovšem zná a jako profík se vždy nechá checknout. Celé jsem to ale završil tak, že jsem mu málem odnesl jeho pití, což byl trochu vtipný trapas, ale Karlos se pak jen zasmál s tím, ať mu to pitím vrátím, že si ho pozná.

Finální boje

Na plochu jsem se dostal zase až k zápasu Čambal vs Ramirez, který mě moc zajímal, jelikož oba znám jak zápasnicky, tak i trochu lidsky. Viděl jsem až závěr a bylo evidentní, že David chtěl Rolanda uválet a utlačit na pletivu. To se mu povedlo a vítězství tak letí do Brazílie. Klein vs Mezhidov. Tam můžu říct jen to, že za mě to byl zápas večera. Opravdová MMA bitva o místo na slunci. A jsem rád, že si jej vybojoval domácí Klein. Cutmani měli v obou rozích dost své práce během i na konci tohoto zápasu. K velkému finále Vemola proti Rimbonovi myslím není moc co dodávat. Kdo viděl, tak ví. Byl to dozajista velký soupeř pro Karlose a i když tam bylo pár těžkých momentů, tak český šampión opět ukázal, že jeho wrestling stále stačí na leckoho.

Box

Z tohoto kombo galavečeru jsem měl trochu hrůzu, jelikož přestavět klec na ring mi přišlo jako dost šílená myšlenka, a to jak technicky, tak především časově. Nic méně, musím uznat, že se to XFN povedlo vcelku rychle. Tuším, že za nějakých patnáct minut, což je obdivuhodné. Na druhou stranu, když bylo na gala asi přes tři tisíce diváků, tak před začátkem boxerského zápasu a poté i během něj, odešla asi polovina tribuny. Já osobně jsem po kontrole bandáží a mazání boxerů samotný průběh zápasu již nesledoval, ale viděl jsem, že Shigi měl s Maďarem v rohu červeném i cutmanskou fušku. To je trochu úskalí těchto kombinovaných galavečerů, protože ne každý má rád všechny styly. Byla to však sice jen jakási zkouška na finální turnaj této sezóny, XFN v O2 Aréně, který bude dozajista ten největší galavečer MMA, co kdy kdo v Československu připravil. A zde se v ringu proti sobě postaví dva boxující rapeři. Nebo rapující boxeři? To se dozvíme až 27.12. v Praze.

Za Alpha Cutman Team

Bohumil´´BoBesh´´Vojkůvka

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here