BLOG: Floyd Mayweather vs. Conor McGregor – Dokáže Ir šokovat svět?

Může Conor McGregor porazit Floyda Mayweathera a šokovat tak celý svět?

Úvodem chci ještě podotknout, že celý článek je psán pohledem fanouška MMA, který ve skrytu duše věří (doufá) v zázrak. Nestrannost nehledejte :).
Conor zvítězil už dávno.

Jedno si ujasněme hned na začátku. Conor vyhrál už 14.6 2017, kdy se zápas oficiálně oznámil, a podepsaly se smlouvy. Ono totiž dosáhnout něčeho takového, za tak krátkou dobu (co je Conor v UFC), je takřka neskutečné a pro ostatní bojovníky UFC pouze bláhový sen.

Není to zásluhou nikoho, ani ničeho jiného, než Conora a jeho osobnosti. Sám na sebe dokázal upoutat pozornost všech fanoušků a diváků UFC, zároveň se mu povedlo oslovit i lidi, kteří tento sport předtím vůbec nesledovali nebo dokonce o něm vůbec nevěděli.

Nyní, o čtyři roky později, jsme tady. Největší hvězda historie UFC Conor McGregor se utká s fenoménem a nejúspěšnějším boxerem posledních dvou dekád Floydem Mayweatherem.

BOX vs. MMA?

Zápas hlavně od začátku doprovázelo hodně kritiky a to jak ze světa boxu, což je pochopitelné, tak také ze světa MMA. To se v posledních dnech změnilo. Abych to upřesnil. Kritika ze strany boxu je tady stále a zmenšila se možná o nějakých pár procent. Svět MMA ten zápas spíše stmelil. Nikoho totiž nebavilo číst urážky fanoušků druhé strany, ale také expertů, že bojovníci MMA jsou, co se boxu týče, omyl a špatný vtip.

Tohle se nikomu neposlouchá dobře a tak nezbývalo nic jiného, než začít našemu ‘velvyslanci a průkopníkovi’ fandit a věřit. Tím samozřejmě nemluvím za všechny, určitě je tady ještě poměrně velká část lidí, kteří to stále považují za nesmysl. (To ale nemění nic na tom, že to budou horlivě sledovat anebo číst tento článek).

Pojďme se ale vrátit zpět k tématu.

Má Conor McGregor šanci Floyda porazit?

V zápase jeden na jednoho, kde se po maximálně 36 minut používají pěsti, se může stát cokoliv. Šance zde tedy je, kdo tvrdí že ne, lže sám sobě. Důležitou otázkou je ‘Jak velké jsou ty šance’? Kdyby se jednalo o průměrného boxera s průměrným rekordem, mohly by šance být klidně vyrovnané. My však mluvíme o Floydu ‘foookin’ Mayweatherovi.

Neporažený šampión, mistr defenzivního stylu a pravděpodobně nejlepší boxer historie tohoto sportu. Ve své kariéře dokázal odolat těm nejlepším vyzyvatelům, nikdy nebyl položen na zem (knockdown) a prohrané kola z těch 49 zápasů by se daly spočítat na prstech dvou ‘ruk’. Jeho obranu nedokázali prolomit elitní světoví boxeři jako De la Hoya, Pacquiao a další.

Co v tom případě vlastně tenhle zápas dělá možným a jak vůbec Conor může mít nějaké šance?

(obrovským favoritem na vítězství je samozřejmě stále Floyd)

Faktorů je hned několik. Mohli bychom se bavit a říkat ‘Floydovi je 40, na zápas skoro ani netrénuje’ apod. To je samozřejmě nesmysl. Pro Floyda je v sázce hodně a dobře si to uvědomuje. Póza toho, že se nepřipravuje a v Conorovi nevidí hrozbu je pouze součástí proma a propagace zápasu. Prohra s amatérem v boxu McGregorem by navždy pošpinila jeho neporaženou pověst a odkaz. Pořád by ho to pronásledovalo a v jakémkoliv interview by se ho na to zeptali jako první.

Conor už od začátku své kariéry dokázal jedno. Dominovat svým soupeřům v postoji a naprosto si podmanit oktagon. Pohybem, rychlostí, neortodoxním stylem a efektivitou úderů.

Jednou částí plánu byla vždy také psychologická hra. Rozebrání hlavy soupeře ještě před zápasem a předpověď ukončení.

Neortodoxní styl a moment překvapení jako největší zbraň.

Hlavní faktor je jasný. Conor jde do zápasu jako úspěšný bojovník smíšených bojových umění, který vyniká v postoji. Nikoliv jako boxer. On totiž nebude jako ostatní boxeři a předchozí soupeři Floyda Mayweathera. Ti byli už od útlého mládí vychováváni klasickou boxerskou školou a učeni ověřeným technikám. Na tohle byl Floyd zvyklý, dokázal se přizpůsobit a ve všech ohledech předčit svoje protivníky.

U zápasu s Conorem to bude ale úplně něco jiného a nikdo vlastně ani neví, co přesně můžeme čekat. Neví to ani Floyd. Bylo zveřejněných pouze pár sekund a útržky Conorova boxu, ze kterých těžko rozeznat celkový postoj a styl.

Největší zbraní je tedy moment překvapení. Hlavní trenér Conora McGregora John Kavanagh včera prozradil jeho zajímavou prognózu:

”Pokud Floyd udělá krok dozadu a nasadí svůj defenzivní styl, vydrží tak do 6. kola, kde ho Conor knockoutuje. Pokud se však Floyd rozhodne jít dopředu a snažit se na Conora jít útočně s vidinou knockoutu, skončí to už v 1. kole, za několik sekund.” (Tím, že ho Conor knockoutuje)

(Floyd mimochodem nedávno svým fanouškům sliboval, že zápas ukončí a předvede pořádný útočný box, čímž se jim zároveň bude chtít odvděčit za nudu v zápase s Pacquiaiem. Na tohle právě naráží John Kavanagh)

Podobné predikce říkal i trenér postoje Conora Owen Roddy. Ví tihle chlapi tedy něco, co my ne? Mají nějaké tajemství a tajnou zbraň, kterou Floyda a celý svět překvapí?

To se dozvíme 27. srpna, přibližně kolem páté hodiny ranní. Floyd Mayweather vs. Conor McGregor

Živý přenos na Nova Sport 1 nebo online stream skrze Voyo.

 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here