BLOG: Cestou ranhojiče na OKTAGON 9

Cestou ranhojiče do největší haly na Slovensku – OKTAGON 9

Za každého počasí

Toho dne, kdy jsme se vydali na do Bratislavy na OKTAGON 9, který se měl odehrát v Aréně Ondreje Nepelu, bylo chladno a pršelo. Ovšem, sotva jsme přeli Beskydy a dostali sek hranicím, slunce nám ukázalo svou tvář. Tradičně, když strávíme celý den v autě a večer v hale, je počasí stvořené jako na výlet na hory. To nic nemění na tom, že ranhojič musí tam, kde je ho třeba, ať už leje, nebo praží slunce.

Do Bratislavy jsme se dostali akorát na oběd. Po vydatném burgerování jsme si šli vytvořit zázemí do šaten. Shigiho jsme nechali se v autě ještě hodinku dospat, jelikož byl po noční službě na záchrance. Šatny byly malé, ale společné prostory v zázemí to dobře vynahradily. Mezi tím nám dorazila slovenská posila. Marek, na sítí znám jako Cutman Mnemic, je jediný opravdový cutman na Slovensku a ví, nejen co a jak se má dělat v kleci, ale i v zákulisí. Ať si mnozí promotéři říkají, co chtějí, tak bohužel patlači  vazelíny, kteří o kontrolách bandáží a oblečení, či anatomii a traumatologii, slyšeli jen na kanálu Discovery, jsou jen mlha. Každý prezentuje své gala, jako by to bylo UFC, ale mnohdy jim vůbec nejde o fajtera a jeho zdraví. Bez cutmanů to prostě nikdy nebudou mít jako v UFC. A právě proto jsem rád, že na Slovensku je někdo, kdo to dělá dobře a snaží o změnu k lepšímu, stejně jako my v Alpha Cutman týmu.

Tejpy jsou cutmanův denní chleba

Vysvětlování pravidel a podmínek pohybu u klece proběhlo rychle a v kvalitním obsazení nás cutmanů i rozhodčích. Jen je škoda, že opět skoro třetina zápasníků nedorazila včas, nebo dokonce vůbec. Oproti turnaji na Štvanici, kde vše bylo na jedničku, byl toto krok zpět. Na konci schůzky jsem dostal pochvalu za svou angličtinu. Následně proběhl hromadný přesun do šaten.

V šatnách už probíhal obvyklý šum a naše černé trikoty s okřídleným áčkem se míhaly po chodbách, jak naháněly své svěřence k tejpování. Udělat dobré bandáže je cutmanův denní chleba a s tím si i znamenitě odbyl svou premiéru Dan, který poprvé tejpoval na tak velkém turnaji. Bandáže se mu moc povedly. Poté se připojil k naší Verči a společně organizovali  dění a komunikaci mezi naším týmem a týmy zápasníků.

Můj první tejpovací chlebík nebyl nikdo jiný, než můj dlouholetý kamarád Mara Koželuh. Spolu jsme toho už hodně zažili a dnes opět budeme spolu trávit významné chvíle v dějinách československého MMA.  Mařena byl výborně nastavený a dnes už si musí odvézt kýženou výhru. Tejpy na  míru, dobrá nálada a vtipkování, to vše tvořilo atmosféru šatny, kde jsem tejpoval Mařenu, následně Milana Ďatelinku, a později i Piráta. Milan je jeden z original eight Oktragon-Výzvy, kterého už taky tejpuju pomalu třetí rok. Milan vypadal skvěle připraven a nepřipouštěl si možnost jiného výsledku než výhry. A moje tejpy mu k tomu musí dopomoct. Po Milanovi přišel na řadu Petr Benko, velký muž, jenž díky Projektu X zboural svůj životní styl a postavil jej znovu od základů. Kdo sledoval, ví. Setkání v šatně a tejpování pod dozorem Iljy Škondriče, který Petrovi řekl,že se nemusí bát, že je v nejlepších rukou a že tejpy dělám výborné, proběhlo v klidu

. Ilju jsem robil dvakrát a byl vždy spokojen a stejně tak celý zástup kluků o OFA gymu. Nechyběl ani vtípek na téma, že když prohraje, vyřídí si to se mnou. A já na to, že když vyhraje, tak očekávám sponzoring našeho týmu. Ten ostatně hledáme už dlouho, ale nikdo se k tomu nemá. Jsme nejen skoro na všech významných eventech v Československu, ale i dost často v televizi a přesto nás nechce nikdo podpořit. To je tak, když v Čechách rozjíždíte něco nového, co lidé neznají a tak ve vás nevěří. Třeba se to jednou zlepší a naše trička budou poseta reklamami sponzorů od shora až dolů. A bude více i toho cutmanského chleba.

Ke kleci v jako kouč, od klece jako cutman

Úvodní zápas večer obstaral právě můj soutýmovec  Mařena a proti němu stál mladý zápasník Samuel Dańko. Šel jsem Markovi do rohu, jakou kouč společně s naším MMA trenérem Lukášem Zavičákem. Mimochodem, pod Lukášem teď už i já trénuji dvakrát týdně MMA, tak mi držte palce, aby mi to vydrželo.

Mařena byl rozcvičený, zahřátý, dobře v hlavě nastavený a tak nastal čas započít boj a s ním i celé gala. U klece drželi cutmanskou stráž Verča a Majo. První kolo bylo ochutnávací, kdy Samuel rozdal několik tvrdých úderů, ale Mařena diktoval tempo a talčil. Já už měl nervy pěkně na pochodu a ve druhém kole už jsem na Mařenu řval, co má dělat, ale jen tak, abych neskákal Lukim do řeči. Samuel o pauze vypadal, že se mu už krátí fíza, zatím co Mařena měl rozseklé levé ucho, na kterém pocitvě pracovala cutwomna Verča. Byla to moc pěkná štípačka a každý divák, co nedorazil hned na začátek, neví o co přišel. Bohužel, třetí kolo vzal Dańko Koželuha na zem a tam ho doslova uválel. Věřili jsme, že máme první dvě kola nabodované. Na vyhlášení se mi skoro zastavilo srdce, jak jsem se vroucně modlil za vítězství pro Mařenu a celé GB Draculino. Ne, nepřišlo to. Na body vítězí Dańko. Sláva vítězům, čest poraženým. Mařen zklamán odchází do šaten a já rychle převlékám trikot a jdu tam, kam patřím. Na cutmnaskou židli a jde se dál na zápas Hošek vs Zuzák.

Na tenhle zápas jsem byl spíše zvědavý, než že jsem se na něj těšil. Hošek na Štvanici ukázal, že to s MMA myslí vážně. Proti Zuzákovi měl několikrát nabito na ukončení, ale nějak se toho nechytil a nakonec, i díky strženému body za ilegální údery, prohrál David Hošek na body.  Pro mě tím klec končila a opět bylo potřeba se věnovat tejpování borců s hlavními zápasy.

Atmosféra vně i uvnitř

Během krátké pauze jsem se mohl občerstvit a trochu nasát atmosféru z pozice diváka. Koutkem oka jsem sledoval, jek nekompromisně Ďatelinka zdolal  Salačáka. Mezi tím, jsem si promluvil s Jirkou Mejstříkem jak o práci na gala, tak i osobním životě. Co mám doma malou dcerku, mám nevyčerpatelné téma s dalšími otci, třeba s Jirkou. Stihnul jsem si udělat i fotku s Pavlem Trbuškem, což je asi nejkontroverznější, ale možná také neznalejší, fanoušek MMA u nás. A taky se známe už od základky a v sedmé třídě jsme spolu seděli v lavici. A dnes oba milujeme MMA. Nakonec jsem měl možnost vidět i to, co mám na galavečerech nejraději a sice ženské zápasy. Byla to opět prostě nádhera a o to víc, že se holky vážně řezaly a Veronika Rodová, ze českou stranu, celý zápas byla ta dominantnější. Hala už byla nabitá a diváci šíleli. Clara Ricignulo má fantastický box, ale reprezentantka Francie se v tomto zápasu neprosadil a krom prohry si domů odvezla ještě i pořádný monokl.

Hned potom jsem zalezl do šaten. Tam už to bylo jako v mraveništi. Security, kamery, rozcvičující se bojovníci, trenéři vykřikující motivační hesla, cutmani trhající jednu pásku za druhou a do toho směsic odéru potu, vydýchaného vzduchu a rozlitých monsterů.

Vyhledal jsem Gábora a bez okolků jsme začali. Tohle bylo naše osmé rodeo, jestli se nepletu, takže Gábor reagoval a spolupracoval už téměř automaticky. Byl v pohodě, vyrovnaný a v dobré náladě. Tejpy mu seděly a tvářil opravdu spokojeně. A na tejpy, místo vzkazu, chtěl jen nakreslit smajlíky. Nezvyklé, ale proč ne?

Další přišel na řadu Pirát. Vítěz druhé řady Oktagon-Výzvy. Vlastně opět jsem na jednom turnaji tejpoval oba dva vítěze reality show a oba jsem dělal i předtím a to i v samotných finálových zápasech. Je zvláštní, jak se to někdy semele. Třeba budu mít možnost doprovázet i třetího šampiona, ale to je na jiný příběh. S Pirátem bylo všechno fajn, ostatně jako vždycky. Pokec, úprava tejpů dle potřeby jeho rukou a zranění a následně vtipné focení. To je s Pirátem vždycky legrace.

Jdeme do finále

Než jsem se vrátil ke kleci, mrknul jsem z dáli ještě na půlku zápasu mezi Kozmou a Kertészem. Bez keců, tohle byl za mě zápas večera. Oba skvěle připravení, oba ukázali MMA v plné kráse a oba si zasloužili bouřlivý aplaus diváků. Nakonec si velkolepé vítězství připsal David Kozma a postoupil tak do finále paramidy.

Pak přišla opět řada na mě. Moc jsem se těšil, protože jsem věděl, co bude následovat. Další pyramidový zápas, do kterého jako první nastoupil legendární Jaroslav Číńan Poborský. Shigiho svěřenec přišel velmi sebejistě a s tvrdým výrazem ve tváři. Pak to přišlo. Vzduch v hale jako zhoustnul a lidí se proměnili ve zvěř a vydávali hromadný zvuk jako hurikán. To nastupoval Gábor Borárosz. Z tohohle mám vždycky husí kůži i já a to jsem si už opravdu zvyknul. Vskutku nádhera, když je celá hala v rauši z nadcházejícího souboje. Ovšem souboj samotný měl rychlý začátek i rychlé konec. Číňan zaváhal na pletivu v klinči a Gábor mu nasadil gilotinu tak pevně a silně, že Čińan hned odklepal. Vypadalo to podobně, jako když tehdá ve Výzvě 1 utáhnul Lejska, toho ale až do bezvědomí. A byl na světě druhý postupující do finále, které se odehraje 17. 11. v O2 Aréně v Praze.

Poslední zápas byl Slovensko-polský.  Za poláky nastoupil ohromně nasekaný Siwy a co bylo opravdu překvapující, měl s sebou asi 40 fanoušků, kteří vydali za 400. Proti němu nešel nikdo jiný, než Samuel Pirát Krištofič. Hala plná Slováků o sobě dala vědět a určitě se třásla celá Bratislava. Boj, který se následně rozpoutal, byl jako houpačka. Nahoru dolů. Pirát jel velmi takticky, což se mi líbilo, ale Polák se zdál přesnější. To samé i druhé kolo. Nechtěl bych být bodový. Ve třetím kole měl Siwy na zemi vždy lepší pozici a začal Piráta velmi tlačit. A jeho Polský kotel zněl celou halou s písní:,, Jesteszmy s Tobou!!! Hey Siwy, jestezsmy s Tobou! ´´ . Nakonec došlo na body, kdy ruka nahoře byla Polákova a Pirát uznal, že prohrál zaslouženě, byť  předvedl výkon hodný profesionála jeho kvalit. Pro mě byli vítězové hlavního zápasu především právě polští fanoušci. V tak malém počtu předvedli neuvěřitelný kotel.

Vstřebávání

Tohle akci budu vstřebávat ještě celou cestu domů a pak i druhý den a pak znovu při psaní tohoto blogu. Plná hala lidí milujících MMA, přehlídka výborných zápasů od začátku až do konce. Světelná i celková show a průběh akce, z mého pohledu, na nejvyšší možné úrovni. Spolupráce se slovenským cutmanem proběhla na výbornou a náš tým byl, jako jeden tvor. Každý věděl kdo má kdy a kde být a bezvadně to fungovalo. Už teď se těším na další velký event a doufám, že práce cutmana a naše pozice ve světě MMA bude čím dál více utužována i našich zemích.

Na viděnou příště, třeba právě u Vás na galavečeru. Sledujte Cestu ranhojiče, sledujte MMA:.

Za Alpha Cutman Team

Bohumil´´BoBesh´´Vojkůvka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here